ایجاد صندوق سبز در خارج از کشور برای کمک به جنبش سبز در داخل کشور

 فعالین سبز در خارج از کشور حتمن بارها از خود پرسیده اند که در خارح از ایران چگونه می توان به مردم ایران و تداوم جنبش سبز در ایران یاری رساند. بسیاری از این دوستان همزمان با طرح این پرسش به پاسخ مشابهی رسیده اند. جنبش سبز مردم ایران تنها مجاز است که بر خودش تکیه کند و از یاری مردم برخوردار باشد. جنبش سبزایران باید بتواند بر گرمای امید مردم ایران بدمد و این شعله سبز را در دلها زنده نگاه دارد. در نوشته قبلی  در مورد صندوق سبز نوشتم و حال دریافته ام که در داشتن چنین ایده ای بسیاری با من هم عقیده هستند و از چنین طرحی حمایت می کنند. چقدر خوشحال شدم وقتی دوستی که سالها ندیده بودمش قبل از آنکه من سخنی در مورد این طرح بگویم ، وی با شباهتی باور نکردنی طرح خودش را در مورد ایجاد یک صندوق متمرکز برای من توضیح داد. تنها مشکلی که به این طرح تا کنون گرفته شده است ، کمبود افراد مورد اطمینان و مورد قبول است‌ که البته فکر می کنم با کمی بلندنظری قابل حل است. جنبش سبز جخ امروز متولد نشده است و در عمر هشت ماهه خود شخصیتهایی را به مردم شناسانده است که با جان و دل خود را وقف جنبش کرده اند.
اهداف ایجاد صندوق سبز
در مرحله نخست این صندوق برای متمرکز کردن کمکهای ایرانیان در خارج از کشور ایجاد خواهد شد . بسیاری از ایرانیان هم اکنون از هر راه ممکن ، چه با شرکت در تظاهرات و چه پرداخت کمک مالی برای برپایی اکسیونهای اعتراضی به جنبش یاری می رسانند ولی بسیاری از ایرانیان  از دیگر هموطنان خود به دلایل گوناگون دور مانده اند. آنها نیز تمایل دارند که به جنبش سبز یاری برسانند .
در مرحله نخست این صندوق می تواند به اعضاء خانواده زندانیان سیاسی یا خانواده شهدای جنبش سبز یاری رساند و در مراحل بعدی و بسته به توان و قدرت  صندوق  می تواند اهداف دیگری را دنبال کند.
چه  کسانی صندوق را اداره خواهند کرد؟
اداره صندوق بدست هيئتی چند نفره از معتمدین و متخصصین خواهد بود. پیشنهاد من هیئتی از  مجموع چند وکیل و  متخصص اقتصاد و سیاسیون خواهد بود.
من در انتظار پیشنهادات دوستان هستم در ضمن اگر تمایل به گستردن این ایده دارید نظرتان را به صورت جامع در یک وبلاگ بنویسید و منتشر کنید.
نوشته قبلی من
ایده ایجاد صندوق ملی سبز برای تداوم جنبش سبز

جنبش ما حرکتی است که در عین تداوم از تکراری و روزمره شدن می پرهیزد و با شجاعت و روحیه ای جوان کلیشه ها را می شکند و از نو آوری نمی هراسد. جنبش ما فقط  حضور و فشار در سطح خیابانها را در عرصه عمل خود جای نداده است و از همه امکانات مصمم است که استفاده کند. فکر نکنیم که تا چهارشنه سوری باید منتظر نشست  و دست روی دست گذاشت. تا چهارشنبه سوری یک دنیا کار وجود دارد. اسکناسهای باکره در انتظار قلم سبزما هستند. سی دی های خام در انتظار کلیپها و عکسهای افشاگر ما هستند تا به کسانی که به اینترنت دسترسی ندارند ولی کامپیوتری برای استفاده در منزلشان وجود دارد ، رسانده شوند. و از همه مهمتر کاغذهای سفید می توانند در محله های کم در آمد و زیر خط فقر اهداف سیاسی و اقتصادی جنبش را معرفی و توضیح دهد. یادمان باشد که  بسیاری از کارگران  و کارمندان سبزتر ازمن و شما هستند ولی ترس از اخراج و مسئولیت پذیری آنها برای تأمین معاش خانواده آنان را در وضعیتی دشوار قرار داده است. به همان سادگی که یک اسکناس را پشت نویس می کنیم نمی شود یک نان آور خانواده را برای اعتصاب قانع کرد. در زمان انقلاب  بهمن ٥٧ بازار باکمکهای خود معاش بسیاری از اعتصاب کنندگان را تقل می کرد و در خیابان برای تظاهرکنندگان ضد دولتی نان و خرما و شربت و شیرینی پخش می کرد، همان کاری که حکومت فعلی این بار از خزانه ملی با پخش نوشیدنی و ساندویچ  کسانی را به تظاهرات دولتی جلب می کند.
جنبش ما برای تداوم و رشد باید بتواند از همه امکانات مالی و مردمی خود به بهترین شکلی استفاده کند. تاسیس حسابهای مردمی در خارج از کشور و نظارت یک تیم از معتمدان بر آن و چگونگی هزینه شدن آن می تواند از نیروی ایرانیان خارج از کشور و علاقه آنها به جنبش سبز بزرگترین خدمت را به تحقق اهداف جنبش بنماید. این اهداف می تواند ازکمک به خانواده زندانیان سیاسی که  نان آورشان در زندان است یا کمک به خانواده شهدای جنبش آغاز شود و در صورت استقبال برای کمک به اعتصابات و موارد دیگر هزینه شود.  جلب حمایت سرمایه داران  و تجار ایرانی که به جنبش گرایش  دارند ممکن است. آنها اگر اطمینان کسب کنند که هدف سرکیسه کردنشان نیست و پولشان جای درستی هزینه می شود، بدون تردید این صندوق ملی را تقویت خواهند کرد.
فوریه 13, 2010 در 2:03 ق.ظ

reza
 
I think that’s a terrific idea. i am accounting student in Sydney Australia and I’d be more than happy to offer any help.

———————————————————————————————————————————————————-

ویدا
 
با درود و خسته نباشید . سالهاست در مورد صندوق کمک رسانی بحث و گفتگو صورت گرفته است . در شرایط کنونی
یکی از بهترین پیشنهادات برای ادامه کاری جنبش سبز است . لطفا در این مورد بیشتر اگاهی رسانی و تبلیغ کنید . متاسفانه
قشر پر درآمد جامعه ما هنوز به منافع خویش می اندیشد . با علم به اینکه بحران افتصاد کنونی ، چه تاثیراتی بر وضعیت کارگران ، بیکاران ، معلمان و همه ی اقشار اجتماعی داشته است ، ما میبایست به کمک هم بشتابییم و هر کس نسبت به توان و ظرفیت خودمان آنچه که می توانیم انجام بدهیم . شاد باشید و سبز بمانید تا شاهد رویش هر چه گسترده تر شدن جوانه های سبز باشیم ….. صبح آزادی نزدیک است کافیست باورش کنیم .

————————————————————————————————————————————————–

arash

 
اگر در اطرافیان یا همسایگان خود کسی را می شناسیم که در راه اهداف جنبش سبز زیر فشار مالی قرار دارد ویا نان آورش در زندان دشمنان وطن است . وظیفه ماست و به راحتی می توانیم از اطرافیان و همکاران ودوستان کمک خواسته ونیاز مالی وخرج روزمره آنان را تامین کنیم. آنانی که در اوین وزندانهای دیگر هستند بزرگ مردان وزنانی هستند که به خاطر آزادی هموطنانشان آزادی خود را از دست داده اند.مطمئن باشید افراد بسیار زیادی به این خانواده ها کمک می کنند و وظیفه انسانی خود می دانند. اگر سبزها بدانند در صورت دستگیر شدن همرزمانشان خانواده اش را حمایت می کنند با اطمینان به کار خود ادامه می دهند

——————————————————————————————————————————————

اردوخانی.شوخی و جدی

 
زمانی که دانشجو بودیم، و آه در بساط نداشتیم،و با طرف شویی در رستوران و ماشین شویی زندگی بخور نمیری داشتیم، با این وجودبه دانشجوبان دیگر که وضع بدتری از ما داشتند، کمک می کردیم. حالا سی ـ چهل سال از آن زمان گذشته. اکثر مازندگی مرفه ای داریم، فراموش کردیم که هنوز عده ای ار هموطنان مابه کمک ما محتاج اندو این مطلب را چند شب پیش با چند نفر از همان دانشجویان سابق که حالا پزشک وناجر… شده اند و دم از عشق به ایران می زدند در میان گذاشتم، و گفتم عاشقی خرج دارد.شرمنده باور کنید، یاسین به گوش خر بود. دریغ از یک سانتیم

——————————————————————————————————————————————————
r.molai
 
ایجادصندوق بسیار خوب هست امید وارم به زودی ا یجاد شود

Advertisements

6 comments

 1. hossein · فوریه 18, 2010

  ایده صندوق ۱۰۰% لازم و عالی‌ است، ولی‌ باید حتما غیر متمرکز باشد، با متمرکز بودن آن ۱۰۰% مخالفم چون حکومت میتواند آنرا به راحتی‌ از بین ببرد، شما میگوئید هیاتی از معتمدین، خوب لابد این معتمدین شناخته شده در سطح ملی‌ باید باشند، وگرنه که اسمشون معتمدین نمی‌شد، خوب وقتی‌ این نظام به علیرضا بهشتی‌ و الویری که معتمدین میرحسین و کروبی بودند رحم نکرد شما به کی‌ می‌خواهید بسپارید کار را؟

  اما روش غیر متمرکز این است که اگر ۳،۴ نفر بشوید که به هم اعتماد دارید، با پرس و جو در دوستان، همسایه ها، و همکاران، حتما یک نفر را که یا کشته یا زندانی یا شغل از دست داده می‌شناسید، بعد این ۳،۴ نفر ماهانه مبلغی را به صورت ناشناس طوری که حتا کمک گیرنده هم آنها را نشناسد به طرف برسانند، چرا ناشناس؟ اول که عزّت فرد حفظ شود، و دوم اینکه اگر به فرض محال رژیم فرد کمک گیرنده را دستگیر کرد، طرف خودش هم نداند از کجا کمک گرفته و خطر لو رفتن تیم کمک کننده وجود نداشته باشد.

 2. Takro · فوریه 19, 2010

  An excellent though long overdue idea.

 3. خشایار رخسانی · فوریه 19, 2010

  صندوق اعتصاب ها و شمش هایِ باد آورده

  خشایار رخسانی

  نُسخه فارسی

  چکیده:

  آزمون 22 بهمن نشان داد که برای ادامه-یِ یک مبارزه-ی پیروزمند، جُنبش سبزها هیچ راهی بجز دگرگون کردن راهبُردِ خود ندارد. مبارزه هایِ خیابانی میتوانند، آسیب روانی فراوانی به کودتاچیان بزنند، ولی بدون آراسته شدن جنبش به جنگ ابزار هایِ گرم، یا پیوستن بخشی از ارتش به آن، جُنبش از هیچگونه بختی در یک جنگ نابرابر، برخوردار نخواهد بود. این گره را تنها میشود از راه سازماندادن اعتصاب هایِ سراسری گشود. برای انجام اینکار مهم نیز به سرمایه نیاز است. این سرمایه را میشود از راه هایِ گوناگون بدست آورد: 1) از راه بازکردن یک شماره بانکی بنام یک آدم خوشنام، 2) از راه زیر فشار گذاشتن ترکیه برایِ بازپس گرفتن شمش هایِ تلا به ارزش 18،5 میلیارد دلار به سود جنبش، 3) از راه آزاد سازی 24 میلیارد دلار از سرمایه هایِ مالی ایران به سودِ جنبش که بدست دولت آمریکا در بانک هایِ آن کشور یخ زده اند.

  سرآغاز:

  پس از ناکامی جُنبش سبزها در 22 بهمن، همکنون برایِ همه-یِ کسانی که نگران آینده-یِ جُنبش هَستند، روشن است که در کارزارهایِ آینده، بدون طراح یک راهبُردِ تازه، جُنبش در نیمه-یِ راه شکست خواهد خورد و از هدفش باز خواهد ماند. مبارزه هایِ خیابانی میتوانند کودتاچیان را درگیر یک جنگِ روانی کُنند و آنها را گرفتار بیماری پی (عصبی) سازند، ولی گردهمایی ها و درگیری هایِ خیابانی نخواهند توانست، بدون آراسته شدن جُنبش به جنگ ابزارهایِ گرم یا پیوستن بخشی از ارتش به مردم، زخم مرگبار را بر پیکر حکومت اسلامی وارد آورند. همکنون زمان برای سازمان دادنِ یک جبهه-یِ تازه در مبارزه با کودتاچیان آغاز شده است؛ یعنی جبهه-یِ اعتصاب هایِ سراسری. ولی از آنجا که دولت کودتا در سال هایِ گُذشته از پرداختِ بهنگام دستمزد خیلی از کارگران و کارمندان خودداری کرده است، آنها به اندازه-ی بَسنده پس انداز برایِ پایداری در دورانِ اعتصاب ها ندارند. در اینجا برپایی صندوق اعتصاب ها نیاز فوری است. برای گردآوریِ کمک هایِ داراکی به کارگران و کارمندانی که به اعتصاب ها خواهند پیوست، ایرانیان برونمرزی میتوانند، نغش بُزرگی را بازی کنند. برایِ رسیدن به این هدف من این چهار پیشنهادی را که در پی میآیند، به جُنبش میکنم:

  1. با گُشایش یک شماره-یِ بانکی بنام یک آدم خوشنام و پُرآوازه برای نمونه دکتر کورش عرفانی یا شاهزاده رضا پهلوی و یا کسی دیگر…… و تبلیغ در تلوزیون هایِ ماهواره ای، اینترنت میشود در زمانی کوتاه سرمایه هایِ درخوری را به سود جُنبش گردآوری کرد.
  2. همانگونه که در جریان هَستید، دولت ترکیه یک باری از شمش تلا را به ارزش 18،5 میلیارد دلار، که حکومت اسلامی میخواسته است از راهِ غیر قانونی به دستِ تروریست هایِ لُبنانی برساند، مصادره کرده است. اگر هوادارانِ جنبش سبزها بتوانند به بکمک سازمان هایِ هوادار آشتی جهانی و سازمان هایِ پشتیبانِ حقوق بشر، یک کارزار جهانی به راه بیاندازند، میشود از راه گفتگو با پارلمانِ اروپا، دولتمردانِ کشورهایِ باختر، دولتمردان آمریکا و تبلیغ در تلوزیون هایِ ماهواره ای و اینترنت، پُشتیبانی مردم و جامعه-یِ جهانی را بدست آورد، تا با فشار آوردن بر دولت ترکیه این سرمایه-یِ عظیم مردم ایران به سود جنبش سبزها مصادره شود و با آن صندوق اعتصاب ها را پر کرد.
  3. دولت آمریکا بیش از 24 میلیاد دلار از سرمایه هایِ ایران را برای 31 سال است که مصادره کرده و در یخ گذاشته است. با برپایی یک کارزار ِجهانی همانند آنچه که در بالا آمد، میشود دولتمردان آمریکا را خُرسند به آزاد کردن این سرمایه ها به سود جُنبش سبزها کرد.
  4. هتا اگر جُنبش سبزها نتواند در آزاد سازی این سرمایه ها به سودِ خودش موفق شود، این تلاش هایِ جنبش در برونمرز دارای چند نکته و آزمون پُرارزش خواهند بود.
  A) همه-ی جریان هایِ اندیشمندیِ گوناگونی که در جُنبش سبزها کوشا هَستند، همدل و بهم نزدیکتر خواهند شد و آزمونی که جنبش از این کارزار بدست خواهد آورد، زمینه هایِ انجام کارگروهی در جُنبش را گُسترده تر خواهد کرد.
  B) از آنجا که سرنوشتِ آشتی و آسایش جهانی به پیروزی جُنبش سبزها گره خورده است، و همه-ی کشورهایِ باختر و آمریکا آن را بخوبی میدانند، کوشش هایِ همبسته-ی ما در برونمرز برای گردآوری پول، جهانِ آزاد را وادار خواهد کرد تا آنها اولویتِ خودشان را در این ببینند، که بجایِ درگیر کردنِ خودشان در یک جنگِ رَزمی با حکومتِ اسلامی، که میلیاردها دلار برای آنها هزینه دربر خواهد داشت، هزینه-یِ اعتصاب ها را بر دوش بگیرند، زیرا نخست اینکه این چند میلیارد دلار کمکی که از سوی کشورهایِ سرمایه دار و صنعتی ِباختر پرداخت خواهند شد، در سنجش با ریخت و پاش هایی که آنها سالانه برایِ پیشبرد پروژه هایِ رَزمی شان هزینه میکنند، به اندازه پرداختِ هزینه-یِ یکی از مهمانی هایی خواهد بود، که آنها در آخر هفته برپا میسازند. و دیگر اینکه با این پُشتیبانی خواهند توانست آسایش خودشان و آشتی جهانی را تضمین کنند.

 4. پارسا · فوریه 20, 2010

  با درود
  از تمامی دوستانی که برای رهایی کشور ایران از چنگال اهریمن بدسرشت مبارزه می کنند سپاسگزارم و من هم در کنارتان هستم. با اروزی موفقیت

 5. خشایار رخسانی · فوریه 25, 2010

  پیشنهاد ایجاد «کنفدراسیون حامیان اعتصابات سراسری درایران «

  سازمان خودرهاگران به دنبال ایجاد یک شبکه ارتباطی قدرتمند است تا بتواند نیروهایی را که باور به ضرورت اعتصاب دارند با هم در زمینه ی تبلیغاتی هماهنگ و همسو سازد. این نیروها می توانند فردی یا گروهی باشند. و متشکل از کسانی که در فضای مجازی یا واقعی برای و تضیح ضرورت یک اعتصاب عمومی در ایران اقدام به کار آموزشی و تبلیغاتی می کنند.

  نام این شبکه میتواند باشد: «» کنفدراسیون حامیان اعتصابات سراسری در ایران»
  مراحل کاری به این صورت می تواند باشد:
  1 ) یافتن فعالان سیاسی که می خواهند در مورد اعتصابات کار هماهنگ تبلیغاتی کنند. )تشکیل
  کنفدراسیون(
  2 ) تهیه جزوه های آموزش و پوستر هایِ تبلیغاتی در مورد سازماندهی و گسترش اعتصاب
  سراسری
  3 ) آغاز توزیع و پخش گسترده مواد تهیه شده در شبکه های ارتباطی مجازی
  4 ) تلاش برای یافتن شبکه های توزیع اعلامیه و شبنامه در داخل کشور و حمایت عملی از آنها
  5 ) در صورت موفقیت این قسمت از کارها، تدارک فعالیت های مشترک دیگر ما آماده ی هرگونه همکاری در این زمینه می باشیم.

  http://www.khodrahagaran.org

 6. بازتاب: اگر ما بی شماریم چرا مهدیه گلرو هنوز در زندان بی وثیقه مانده است « پل سبــــــــــــــــــــــــــــــــز چــــــــــــــــــــــــــ

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s