پس از فتوای خامنه ای، اینک توپ در زمین جنبش سبز است

جنبش اجتماعی سیاسی سبز با وجود همه دشواریها، در همه عرصه ها حکومت را به چالش کشیده است. تضادهای سربازکرده در درون تاروپود نظام یک اتفاق ساده خودبخودی نیست، بلکه واکنش یک مجموعه در حال ریزش، به طوفان عظیمی است که در راه است. دولت ناتوان برآمده از کودتا ی انتخاباتی، رزم آور این میدان نیست و خود به بزرگترین مشکل برای نظام تبدیل گشته است.  نظامی که نه می تواند دولت را کنار بگذارد و نه می تواند به این دولت غیر محبوب اعتماد کند. احمدی نژاد که در آغاز حضور خود در کاخ ریاست جمهوری توانسته بود در میان وابستگان نظام محبوبیتی کسب کند و با تبلیغات و هوچیگری حتی در میان بخشهای زیر خط فقر امیدهای نادرستی ایجاد کند، هم اکنون با برملا شدن تبلیغات دروغ در سراشیبی منهنی محبوبیت خود، ناچار است دست به ساختارشکنی بزند و  برخورد نیروی انتظامی برای حجاب را  غیر مستقیم به گردن رهبری نظام بیاندازد، حتی در قزوین به مقام سیدی نائل می شود تا نظرها را بسوی خود برگرداند.  نظرهایی که هر روز بیشتر وی را ندیده می گیرند  تا استادیوم و میدانهای خالی از جمعیت تنها شاهدان سقوط آزاد  شخص وی و حامیانش باشند. احمدی نژاد برای جلب توجه بیشتر چه می تواند بکند که تا کنون نکرده است؟  اما مشکل نظام و بخصوص علی خامنه ای آن است که  سقوط احمدی نژاد برای کلیت نظام هزینه آور خواهد بود، هزینه ای که هیچ کس دقیقن بر کم و کیف آن آگاه نیست. شاید علی خامنه ای که همه تخم مرغهای خود را در سبد احمدی نژاد چیده است، بهتر از همه بداند که سقوط احمدی بیشترین هزینه را متوجه وی خواهد کرد. حمایت ازدولت احمدی نژاد و گسترش چالش عمومی با این دولت حتی تا صفوف محافظه کارن ، دستورات و نصایح شخص خامنه ای را هم با چالش مواجه کرده است .به گزارش رجا نیوز  پس از فتوای اخیر خامنه ای در مورد الزام اطاعت از وی که پس از ساعتی از این سایت حذف شد، آمده است: ایشان همچنین پیش از این، در پیامی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرده بودند: «خدشه‌ در التزام‌ به‌ ولایت‌ فقیه‌ و تبعیت‌ از رهبری‌، خدشه‌ در کلیه‌ نظام‌ اسلامی‌ است‌ و این‌جانب‌ این‌ را از هیچ‌ کس‌ و هیچ‌ دسته‌ و گروهی‌ تحمل‌ نخواهم‌ کرد؛ البته‌ امروز بحمدالله‌ و توفیقه‌، کلیه‌ آحاد و گروه های‌ خط امام‌، ملتزم‌ به‌ ولایت‌ فقیه‌ و تبعیت‌ از رهبری‌ می‌باشند و امید است‌ که‌ زمینه‌ برای‌ رمی‌ افراد و گروه ها به‌ عدم‌ التزام‌ به‌ آن‌، هرگز فراهم‌ نگردد.»
فتوای اخیر خامنه ای بیش از آنکه نشان از قدرت  وی باشد ، نشان بحران و تمرد روزافزون گوش بفرمانان وی است. او بروشنی می بیندکه دامنه انتقادات دیگر در محدوده دولت نمی ماند و  دامن شخص وی را هم گرفته است. پس بناچار خود را با پیامبر همطراز می کند و مقام خود را شعبه ای از راه پیمبران می نامد. تاکنون تنها برخی از ذوب شدگان چنین جایگاهی برای وی تعریف می کردند. توهم یا تاکتیکی که وی در مقابله با بحران برگزیده است عملن کارت آخر بازی نظام است. خامنه ای تلاش کرده است با این تعریف از التزام به ولایت فقیه، کسانی را که  از التزام به قانون اساسی و  اصل ولایت فقیه برداشت دیگری دارند کنار بگذارد . کسانی که برداشت دیگری از ولایت فقیه دارند تنها شامل اصلاحطلبان و روحانیونی مثل آیت الله صانعی نمی شوند و بخش وسیعتری را در بر میگیرند.
مهندس میر حسین موسوی در ملاقات با برخی از استادان دانشگاه با تاکید از لزوم و اهمیت علوم انسانی بدون آنکه مستقیم وارد بحث تعریف ویژه خامنه ای از ولایت فقیه شود با زیرکی نظر خامنه ای در مخالفت با علوم انسانی را مترادف دیکتاتوری نامید و نکوهش کرد. همزمان کروبی با متقلب خواندن شورای نگهبان وقعی به فتوای خامنه ای ننهاد. فتوائی که در فضای مجازی اعتراضات و تحقیرهای فراوانی رامتوجه خامنه ای کرد. شدت این انتقادات چندان بود که پس ازاندک مدتی سایتهای وابسته به حکومت که این فتوا رامنتشرکرده بودند، ناچار به حذف آن شدند. هنوز از واکنش روحانیون به این فتوا خبری منتشر نشده است ولی به نظرمی رسد که در میان روحانیون هم مخالفت گسترده باشد، بخصوص با قسمتی که خامنه ای خود را باپیامبر قیاس کرده است، مورد تردید بسیاری واقع خواهد شد.
پس از فتوای خامنه ای هم اکنون توپ درمیدان جنبش است تا با بسیج خود بر علیه دیکتاتوری، شخص خامنه ای را مورد هدف قرار دهد. وبلاگها، فیس بوک،تویتر،فرندفید، بلوتوث، اسکناس نویسی و دیوار نویسی ، دی وی دی و …. بکار خواهند افتاد تا به خامنه ای بفهماند که دوره پیامبران گذشته است .
سیامک فرید

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s