نظام مرده است و دیگر نمی توان اصلاحش کرد

وضعیت تغییر یافته است و کسانی که قبل از ٢٢ خرداد   ٨٨ اصلاح طلب خوانده می شدند دیگر نمی توانند با همان باورهای گذشته اصلاح طلب باقی بمانند. نظامی که آنها خواستار اصلاحش بوده اند، نظام قبل از کودتای انتخاباتی بود که اگر کودتا رخ نمی داد ، اصلاح طلبان  حداقل به برخی از خواسته های اصلاحی خود می رسیدند. ولی اراده ای در درون نظام می خواست ثابت کند که این نظام اصلاح پذیر نیست. امروز یکسال و اندی پس از کودتا همه چیز دستخوش تغییرات اساسی گشته است. از طرفی نظام جمهوری اسلامی ، خود را نظامی مقدس می شمرد که با خواست الهی و خون شهیدان آبیاری گشته است . اما در قماری یکشبه! تمامی تقدسی را که هنوز در ذهن باورمندان، به مقدس بودن نظام نقش بسته بود ،  را باخت و بر فنا داد.  جوانانی در خیابان ها و زندانها چنان چهره ای از نظام« مهرورز و عدالت پرور » دریدند که ایده یک نظام مذهبی در ایران تا سالها  دگر سر نتواند راست کرد. نظامی که بال و پرش در آتشی که خود افروخت، بسوخت و بربادرفت. اصلاحطلبی که تا قبل از انتخابات به هر حال خامنه ای را به عنوان رهبر نظام می شناخت و قبول داشت، امروز وی را به عنوان رهبر کودتاچیان می شناسد و وی را در همه جنایات و فجایع یک سال اخیر مسئول می داند. اصلاحطلبی که تا قبل از انتخابات خود را بخشی از این نظام مقدس می شمرد ، پس از انتخابات خود را در مقابل هیولائی یافت که با نظامی که قصد اصلاح آن را داشت، در ذهن اش قرابتی ندارد.  برای اصلاح طلبان خطوط قرمزی تصویر شده بود که مجاز به پای نهادن بر آن نبودند و شگفتا که خود خطوط قرمز را برداشتند  و امروز دیگر برای اصلاحطلب قبل از انتخابات خطوطی برای رعایت نمانده است.
هر روزکه می گذرد بر باورمندان سکولاریسم افزوده می گردد و ریزش اصلاحطلبی در سبد سکولاریزم را شاهدیم. شاهدیم که مردم بنا بر تجربه دریافته اند که بهتر است دین و ایمان را در پستوی خانه نهان کرد تا بازیچه قدرت نگردد. با وجود آنکه گریز از اسلام حکومتی فزونی گرفته  است ولی این به مفهوم عدم نیاز به مذهب نیست . گرایش شدید به صوفی گری و ادیانی چون مسیحیت در ایران هجوم مردم به سوی ادیان غیر حکومتی یا گرایش قوی به سوی سکولاریزم رانشان می دهد . می توان گفت ،جنبشی که بتواند خامنه ای را برکنار از قدرت کند، و در صورت سقوط کامل حکومت ، اکثریت مردم  زیر بار ولی فقیه حتی مشروطه هم نخواهد رفت.  برای برقراری حکومت مشروطه فقیه و یا همان چیزی که حجاریان تئوریزه کرده بود همانقدر دیر است که آمدن دولت بختیار برای حفظ نظام مشروطه سلطنتی دیر بود.
جمهوری اسلامی چندان در باورهای مردم رنگ باخته است که جناحی از سران کودتا که بقول خامنه ای در تاکتیک متفاوتند ، ناچار بجای اسلام ، اسلام ! ایران ، ایران! می کنند. واقعیت این است که جمهوری اسلامی قبل از سقوط کاملش مرده است و امروز هر چه هست رفتنی است و بوی الرحمان اش  به بینی خودیهایش نیز رسیده است. شاید پرسیده شود پس این همه بگیر و ببند دیگر چیست ، اگر طرف مرده است ؟ یکی از دلایل مرگ جمهوری اسلامی همین دست و پا زدنها و جان دادن هایش است. وحشت زده و هراسان بگیر و ببند راه انداخته است و گاه با سرو صدای مهیب تلاش دارد تابگوید نمرده است.
 به همین دلیل ساده که نظام مرده است،  دیگر اصلاح آن ممکن نیست. نمی توان نظامی را که مرده است یا شاید حتی بتوان گفت از ترس تغییر خودکشی کرده است، اصلاح کرد. تمام تلاش باید در این تمرکز یابد که نقل و انتقال به وضعیت جدید با کمترین هزینه ممکن شود. به دلایلی که برشمردم تلاش پاره ای از  جناح راست برای تلطیف وضعیت فعلی را بیهوده و دیرهنگام می بینم که حکایت دارو ی پس از مرگ سهراب  دارد. شک و تردیدی که برخی حتی به حسن نیت این افراد  کرده اند هم ناشی از همین وضعیت فعلی است ، در حالی که قبل ازمرگ مغزی نظام اصلاحطلبان از چنین گرایشاتی استقبال می کردند.
 اگر از من پرسیده شود  که در وضعیت فعلی چه باید کرد؟ خودم هم پاسخش را دقیقن نمی دانم ولی  توصیه ام به اصلاح طلب سابق حد اقل آن است که نخست باید  وضعیت  جدید را درک کرد. دیگرنمی توان بسان قبل از انتخابات خواهان اصلاحات در چهارچوب نظام بود. باید درک کرد که نظام جمهوری اسلامی مرده است.  و چهارچوب دگر آن چهار چوب سابق نیست .اشتباه نکنیم منظور این نیست که هیچ قدرتی بر سر کار نیست، منظور این نیست بلکه حرف این است که آنچه بر سر کار  است دیگر آن نظام جمهوری اسلامی که در سال ١٣٥٧ بر سر کار آمد نیست و ریشه ای برای بقای دراز مدت ندارد. نظام رفت و اصلاح طلبی را هم با خودش برد. پس باید برای این وضعیت آماده بود و زمینه های تدریجی انتقال کم درد را فراهم کرد.

Advertisements

One comment

  1. reza.sabzeazadi · نوامبر 13, 2010

    درود بر شما دوست مبارز من-از بیان دیدگاهتان در وبلاگم متشکرم-آرم شیر وخورشید ربطی به نظام پادشاهی ندارد ونهاد مردمی هنوز هیچ آرمی ندارد ودستبند سبز وآرم شیر خورشید و … که در کنار نهاد مردمی هستند نشان دهنده این است تمام سلایق ونظرات وآرایی که یک هدف وپنج اصل نهاد مردمی را قبول دارندمیتوانند در آن باشند.به سایت http://www.nahademardomi.com بروید ویک پی دی اف 80 صفحه ای هست با مطالعه آنبه ماهیت آن پی میبرید-بعضیها که اهل مبارزه نیستند وفقط بانوک زبان مبارزه میکنند دنبال بهانه هستند ویکی به آرم سبز گیر میدهدویکی به آرم شیروخورشید و…-نهاد مردمی خلاصه میشود در یک هدف و 5 اصل بنیادین وهیچ آرم ولوگویی ندارد.هفته ای 6 شب برنامه تلوزیونی درکانال اندیشه وپارس وجلسه هر شب در مسنجربیلوکس وپالتاک میتواند شما را بیشتر با نهاد مردمی آشنا کند-بسیار سپاسگذارم از اظهار نظرتان

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s