اسلام دین مروت است یا خشونت؟

بحث داغی امروز در محل کارم بر سر حکم اعدام یوسف ندرخانی  بین من و همکاران در گرفت. از پاسخ های خودم زیاد راضی نبودم. گاهی فکر می کردم به عنوان یک بی دین  نباید از اسلام غیر سیاسی دفاع کنم. اصلن به من چه هر کی مسلمونه بیاد دفاع کنه. ولی دلم قرار نگرفت و ………………………………

فابریس : تو همیشه می گی نباید مسلمانها را با یک مقیاس سنجید ولی اون چیزی که ما می بینیم تمامش خشونت و عدم تحمل هست. سوال من اینه که پس کجا هستند آنهایی که خشونت طلب نیستند؟ پس چرا اعتراض نمی کنن به حکم اعدام یک مسیحی ؟ پس چرا هیچ نمی گن وقتی این همه خشونت در دنیا با نامشون صورت می گیره؟

من: فابریس تو این همه تحول و اعتراض را در کشورهای عربی ندیدی؟ این اعتراضات گام بزرگی در همین جهت هست. معلومه که می گم نباید همه را با یک مقیاس سنجید.آیا این اعتراض یک انسان برای تو قابل رویت نیست که دینش را تغییر داده است آن هم در کشوری که می داند مجازاتش چیست؟  هم او هم قبل از مسیحی شدن مسلمان بوده است یا نه؟ درست به همین دلیل است که می گویم نباید همه را با یک مقیاس سنجید.

تیری: فابریس هم که نمی گه همه مثل هم هستند، می گه اسلام دین خشونت است.

من: نه موافق نیستم، اسلام هم یک دینی هست مثل مسیحیت و بستگی دارد کی! چه برداشتی از آن بکند. در قرون وسطی مسیحیت همان نقشی را داشت که اسلام طالبان و بن لادن دارد و اگر همچنان در قدرت بود چه بسا همچنان مشغول شکستن دندان در مقابل دندان و کور کردن چشم در مقابل چشم بود.

فابریس: اینجا اگر از صد تا  مراکشی سوال کنی 99 نفرشان با بن لادن موافق اند

من:پس یک نفر هست که موافق نیست؟ نکته همینجاست.

تیری: آنقدر کم است که دیده نمی شود. به ما هم حق بده که در مواردی افراطی باشیم

من: اگر می خواهی افراطی باشی باش ولی دیگر مدعی منطقی بودن نداشته باش. هزاران مراکشی در اینجا زندگی می کنند و اگر قرار بود 99 درصد آنها خشونت طلب باشند وضع دیگری داشتیم.

فابریس: نه افراطی بودن خوب نیست ولی این خشونت اگر ار آموزه های دینی و فرهنگی نمی آید ،پس از کجا می آید؟

من: قبول دارم که بخشی ازآموزه های اسلام سیاسی ترویج خشونت است ولی اسلامی هم خارج از حیطه  حکومت وجود دارد که صبور و روادار است.شما به دلیل عدم دسترسی و دوری از این جوامع یک تصویر کاذب برایتان ساخته شده است. من شخص دین باوری نیستم ولی نمی پذیرم که شما مردمی را که صدها سال در کنار دیگر ادیان زندگی  کرده اند در دادن حکم شرم آور اعدام برای یک مسیحی سهیم بدانید.

فابریس: معلوم است که سهیم می دانیم. این دولت و قوه قضاییه آن کشور است که این کارها را می کند. اگر دولت اینجا در بلژیک تصمیمی بگیرد ما بلژیکیها چه بخواهیم و چه نخواهیم در آن سهیم هستیم و به نام همه ما صورت می گیرد……………………………………………………………

راستش کم آوردم، آنها نمی فهمند که دیکتاتوری چیست. ولی فقیه داشتن را درک نمی کنند.

Advertisements

2 comments

 1. farhad · سپتامبر 30, 2011

  دوست عزیز اگر تابحال نفهمیدی دیگر هم نخواهی فهمید.

 2. sabz · اکتبر 15, 2011

  «فراخوان برگزاری روز جهانی وبلاگ‌نویسان زندانی»

  دسترسی آزاد به دنیای اطلاعات، یکی از حقوق بنیادین بشر امروزی به‌شمار می‌آید. در این می‌ان، اینترنت و به تبع آن، فضای وبلاگ‌های شخصی مسیری روشن به سوی تحقق این حق حیاتی و گسترش آزادی بیان گشوده است. حکومت‌های خودکامه علاوه بر محدود کردن همهٔ رسانه‌ها و ابزارهای خبررسانی مستقل، دستگیری و شکنجهٔ خبرنگاران و نویسندگان، به سرکوب، سانسور و فیلترینگ در فضای اینترنت نیز پرداخته‌اند و فعالان این عرصه من‌جمله وبلاگ نویسان را با مشکلات جدی مواجه ساخته‌اند. در چنین شرایطی، مسئولیت انسانی ما حکم می‌کند که از آزادی بیان در فضای حقیقی و مجازی و حق دسترسی افراد و ملت‌ها به دنیای آزاد اینترنت دفاع نموده و از وبلاگ‌نویسانی که قربانی سیاست‌های سرکوبگرانهٔ دولت‌های خودکامه شده‌اند بصورت جدی حمایت نماییم.
  از این‌رو، جمعی از وبلاگ‌نویسان ایرانی از تمامی وبلاگ‌نویسان، کنشگران مدنی و نهادهای حقوق بشری، روزنامه‌نگاران و اهالی رسانه، دعوت می‌نمایند تا پویشی فعالانه در جهت حمایت از وبلاگ‌نویسان در بند شکل دهند و همبستگی و همراهی خود را با آن‌ها اعلام نمایند. وبلاگ نویسان ایرانی از این جهت آغازگر این دعوت شده‌اند که هم اکنون با شرایط بسیار دشواری مواجه هستند و تعداد زیادی از وبلاگ نویسان ایرانی از جمله کوهیار گودرزی، حسین رونقی ملکی، محمدصدیق کبودوند و سخی ریگی و بسیاری دیگر در زندان‌های حکومت جمهوری اسلامی ایران و تحت سخت‌ترین شکنجه‌ها به سر می‌برند. یادآوری می‌کنیم که سایر وبلاگ‌نویسان نیز همواره در معرض تهدیدهای نهادهای امنیتی و نظامی قرار دارند. این سرکوب البته محدود به ایران نمی‌شود و در برخی دیگر از کشورهای دنیا که گرفتار حکومت‌های دیکتاتوری هستند نیز وضعیتی مشابه حاکم است. علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، کشورهایی همچون برمه، چین، کوبا، کره شمالی، ویتنام، عربستان سعودی، سوریه، ترکمنستان و ازبکستان نیز از دشمنان آزادی دسترسی به اطلاعات و آزادی بیان در اینترنت به شمار می‌روند و از طریق سرکوب و زندانی کردن فعالان فضای مجازی، گسترش سانسور در اینترنت و ایجاد اختلال و کندی در آن، محیط اینترنت را به شدت کنترل می‌کند.
  امید رضا میر صیافی، وبلاگ نویس بازداشت شده توسط نهادهای امنیتی رژیم جمهوری اسلامی ایران، در سال ۲۰۰۹ میلادی در زندان گوهردشت بر اثر فشار روانی و عدم دریافت کمک‌های پزشکی به قتل رسیده است و جهان هنوز قتل محمد نبوس در لیبی و زکریا راشد حسن العشیری در بحرین را در زندان‌های کشورهای متبوعشان در جریان جنبش آزادی‌خواه کشورهای عربی فراموش نکرده است. بی‌تردید کنشگران وب و وبلاگنویسان بسیاری هم بدون این‌ که نامی از آن‌ها آورده شود، ناشناخته و گمنام، تهدید، زندانی، شکنجه و کشته شده‌اند.
  لذا ما پیشنهاد می‌کنیم روز۱۶ نوامبر به عنوان روز جهانی همبستگی با وبلاگ‌نویسان زندانی نامگذاری شده و از ابزار‌های و ظرفیت‌های ممکن برای خبررسانی دربارهٔ اوضاع وبلاگ نویسان زندانی در ایران و سراسر دنیا حداکثر بهره برده شود و از اهرم‌های موجود برای آزادی آن‌ها استفاده شود.
  همچنین از بلاگر‌ها، فعالین حقوق بشری و مدنی و سازمان‌ها و انجمن‌ها و وب سایت‌ها می‌خواهیم به این حرکت و فراخوان بپیوندند و برای نشر آن، هر گونه که مایلند، از طریق ترجمهٔ این اطلاعیه و سایر اخبار مربوط، ساختن کلیپ یا انعکاس آن در رسانه‌های نوشتاری، دیداری و شنیداری به پیشبرد اهداف این برنامه کمک نمایند. همچنین چنانچه اطلاعاتی از وبلاگ‌نویسان زندانی در هر گوشه‌ای از جهان دارند، در اختیار سازمان دهندگان این برنامه قرار دهند و خود نیز نسبت به اطلاع‌رسانی درباره نقض این حقوق اولیهٔ انسانی اقدام نمایند.
  امیدواریم که همبستگی جهانی با وبلاگ نویسان زندانی، بتواند نسبت به اطلاع رسانی درباره وضعیت آن‌ها موثر واقع‌شود و نهایتا فشار افکار عمومی و نهادهای بین المللی منجر به آزادی و یا حداقل بهبود وضعیت آن‌ها شود.

  کمیته همبستگی جهانی با وبلاگ نویسان زندانی
  برای ارائه ‌ی پیشنهادات و ارتباط با کمیته هماهنگی، می‌توانید با ما تماس بگیرید:
  e-mail : Solidaritywitharrestedbloggers@gmail.com
  Blog: http://www.Solidaritywitharrestedbloggers.wordpress.com
  Facebook: http://www.facebook.com/pages/Solidarity-with-arrested-bloggers/125766367526538

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s