در انتخابات شهرداریهای بلژیک چرا به اکولو رای می دهم

به عنوان یک ایرانی که هنوز پس از 25 سال اقامت در بلژیک چراغم در آن خانه می سوزد، حتی رای دادن من در بلژیک با توجه به منافع ایران و ایرانی گره خورده است. طی سالیان بسیاری تلاشها برای رساندن صدای دگرگونی از ایران که با تصاویر رایج در مدیا تفاوت داشت از جانب ایرانیان صورت گرفته است. اما احزاب سیاسی بلژیک  بخصوص احزابی که در قدرت سهم بیشتری داشتند بخاطر منافع سرشاری که در رابطه با دولت ایران می بردند، حاضر به گشودن دریچه ای هر چند کوچک برای شنیدن صدای مخالفان حکومت ایران نبودند. ایرانیان بسیاری به عنوان پناهنده سیاسی در این کشور کوچک پذیرفته می شدند ولی صدایشان را کسی مایل به شنیدن نبود. البته  راه و چاهش را هم هنوز خوب نمی شناختیم  سالها طول کشید تا راه و روشها را تا حدی درک کنیم .در آن سالها ایرانیان مخالف حکومت ایران با حد اقل امکانات تلاشهایی بزرگی را در بلژیک سازمان دادند که از آن جمله می توان تشکیل جبهه دفاع از جمهوری و دموکراسی را نام برد. ولی متاسفانه این تلاشها در بلژیک از طرف سیاسیون بلژیکی حمایت نشد و یا بهتر بگویم نتوانستیم حمایتی برایش بگیریم. منظور من از حمایت  نه حتی حمایت مالی است بلکه همان حمایت معنوی هم صورت نگرفت.  یکی از دوستان یکبار به من گفت که از سکرتر دفتر رهبری یکی از احزاب در قدرت شنیده است که به وی دستور داده بودند که مخالفین حکومت ایران را تحویل نگیرند. البته مدرکی در این باب ندارم و تنها یک نقل قول است. اما در این سالها همیشه شاهد بوده ام که حزب اکولو و قبل از آن احزاب کوچک دیگری در بسیاری از موارد ایرانیان را یاری دادند. البته شاید یکی از دلایل این یاری دادن نبودن آنها در قدرت بوده باشد و استقبال آنها از آرائی که کسی رویش حساب باز نکرده بود. به هر حال فرقی نمی کند که دلایل آنها برای این حمایت چیست.بدیهی است که هر کسی برای هر کاری منافع خودش را اول از همه در نظر می گیرد. حزب اکولو بارها صدای آزادیخواهی مردم ما را در پارلمان بلژیک بازتاب داده است. آنها با ایرانیان تلاش داشته اند تا روابط خوبی برقرار کنند و همین برای تصمیم من برای رای دادن به آنها کافی است. از همه اینها هم که بگذریم یک حزب میانه است و همه با اندیشه چپ و راست می توانند به آنها رای دهند. اگر ما به عنوان جمعیت ایرانیان مقیم بلژیک تلاش کنیم که متحد به اکولو ها رای دهیم هم زمینه اش هست و هم می توانیم از آنها به خاطر آرایی که به حسابشان می ریزیم درخواستهای مشروعی داشته باشیم. در انتخابات شهرداریها اگر بتوانیم در مناطقی با آرای متحد خود اکولوها را بالا ببریم حتمن همانطور که تا کنون از آنها دیده ایم  شاید بتوانیم برای داشتن یک خانه ایران که خارج از دست حکومت ایران باشد تلاش کنیم. منتظر نظرات موافق و مخالف شما هستم

سیامک فرید 1/10/2012 بروکسل

Advertisements

One comment

 1. siamak farid · اکتبر 4, 2012

  چند نکته در رابطه با انتخابات شهرداری ها در بلژیک و نیز ایده رای دادن به حزب سبزهای بلژیک
  توضیح- عده ای از دوستان به من امیل زدند و متذکر شدند به دلیل تعددد لینک ها بهتر است تمام مطلب مربوط به انتخابات شهرداری ها را در یک پست بیاورم.

  سیامک جان مرسی از توجهی که نشان دادی و نظر ما را در فیس بوک «ایرانیان بلژیک» به رای دادن در » انتخابات مربوط به شهرداری ها » که در تاریخ 14 اکتبر 2012 در بلژیک برگزار خواهد شد، جلب کردی. من چند نکته و تاکید را در خصوص انتخابات و مسائل مربوط به آن با اجازه ات متذکر می شوم:

  یکم- جمعیت ایرانی ها در بلژیک حتماً شما می دانید که یکدست و یک رنگ نیستند و اگر هم متحد بودند، در یک منطقه از یک شهرداری زندگی نمی کنند که بشود تاثیر گذار در آن حدی که شما می خواهید باشند. بنابر این برای داشتن یک خانه برای تجمع یا فعالیت ایرانیان، رایشان را به حزب سبزهای بلژیک نخواهند داد زیرا ما ایرانیان در مناطقی که زندگی می کنیم دارای یکسری خواسته های شهروندی هستیم که غالباً به وضعیت زندگی یا مسائل اجتماعی که بصورت روزا
  نه در محل زندگیمان با آن مواجه هستیم و در شهرداری هایی که بصورت خانواده یا مجرد در آنجا بسر می بریم، مربوط می شود و معمولاً مسائل مربوط به ایران نقش اصلی را در این عرصه بازی نمی کنند.
  شما حتماً اطلاع دارید که اقلیت های خارجی به طرق دیگر برای گرفتن فضاها و امکانات، اقدامات خود را سازمان می دهند. در ضمن گرفتن «خانه ایرانیان» یا انواع مسائل دیگر که مربوط به امور فرهنگی، اجتماعی و یا آموزشی اقلیت ها در بلژیک و یا در بروکسل می شود به قدرت نفوذ شهرداری ها ربط ندارد. علاوه بر موضوع پیش گفته، مسئله مهم دیگری مطرح خواهد شد و آن این است که محل زندگی شما در کدام منطقه از بلژیک ( والونی، فلاندر یا بروکسل) قرار دارد؟ با توجه به این امر، نحوه پاسخ به تقاضای شما متفاوت می شود.
  این را هم اضافه کنم که شما برای دریافت چنین امکاناتی می بایست حتماً انجمن یا مرکزی را طبق قوانین بلژیک ثبت کنید تا بلکه از آن طریق بعد از چند سال فعالیت موثر و ادامه دار بتوانید کمک دولتی در ناحیه ای که در آن بسر می برید تقاضا و در صورت موافقت، از آن بهره مند شوید. راه دریافت چنین کمک هایی از این طریق می گذرد. وگرنه هیچ حزب و سازمانی به همین سادگی که شما دوست عزیزم می گوئید از طریق رای دادن به آنها «یک ساختمان را در اختیار ایرانیان» قرار نخواهد داد. زیرا که خود آنها هم در اغلب شهرداری هایی که در قدرت هستند از دفتر یا سالن برخوردار نیستند و در کافه ها یا سالن هایی که کرایه می کنند برنامه های حزبی خود را پیش می برند. مگر اینکه یک فرد یا یک جمع یا انجمن خیریه پیدایش شود و چنین لطفی را در حق ایرانیان کند!

  دوم – در اینجا پاسخ به یک سوال مهم سیامک جان طرح می باشد و آن این است اگر هم چنین امکاناتی فراهم شود لطف کنید و متذکر شوید که می بایست در اختیار کدام مرکز ایرانی قرار گیرد؟ مگر انجمن یا تشکل دمکراتیکی که همه ایرانیان یا حداقل بخشی از آنها در آن فعالیت کنند در بلژیک وجود دارد؟ جز چند انجمن و مرکز فرهنگی یا سیاسی که تنها در بروکسل فعالیت و تلاش می کنند مگر ما تشکل دیگری هم داریم؟ به نظرم قبل از طرح ایده های خوب بهتر است برویم و با همین انجمن های موجود فرهنگی و سیاسی همکاری کنیم( ما جز مرکز عمر خیام یا رازی مرکزی دیگر که واقعا کار فرهنگی کند در بلژیک نداریم. با توجه به اینکه مراکز دیگر چون اروپرس، پرسپولیس، اتحاد برای ایران و… بیشتر تشکل های سیاسی و «حقوق بشری» هستند و اخیراً هم انجمن امید تو
  سط تعدادی از دوستان ایرانی تشکیل شده است که فعالیت هایش فقط حقوق بشری است). انجمن رازی دفتر، کارمند ایرانی و بلژیکی و محل فعالیت در بروکسل دارد. بقیه انجمن ها متاسفانه فعلاً از امکانات دفتری و کارمندی بهره مند نیستند. خب می شود رفت و با انجمن رازی فعالیت کرد و آنقدر فعالیت های آنرا افزایش داد که بتواند در ادامه مرکز بزرگتری را تحت نام مرکز ایرانی های مقیم بروکسل و یا … را با کمک آنها و حضور ماها،تشکیل داد. یا اینکه کمک کرد این چند انجمن موجود متحد شوند تا قدرت تاثیرگذاری آنها در میان ایرانیان افزایش یابد. اینجوری اگر سیستماتیک عمل شود احزاب بلژیکی فعالیت شما را می بینند و در آن هنگام آنها حتما به سراغ شما و یا ایرانی ها در کل خواهند آمد. متاسفانه ما بدلیل پراکندگی و دور از هم بودن نمی توانیم در حد یک » لابی» یا گروه متحد ایرانیان عمل کنیم. در صورتی که مراکشی ها، ترک ها، اسپانیائی ها، ایتالیائی ها و … نقش و قدرت زیادی در این عرصه دارند. ما هنوز با شرایط و موقعیت آنها برای تاثیر گذاری بسیار فاصله داریم.

  سوم- اما با ایده رای دادن و آن هم به «حزب سبزهای فراسنه زبان بروکسل» ECOLO که حداقل در بروکسل یک شهردار ندارند چندان موفق نیستم. زیرا که در بروکسل تا امروز فقط سوسیالیست ها، لیبرال ها و در دو منطقه «حزب یا مرکز دمکراتیک انسانی» CDH از این پست بهره مند هستند. حزب سبزها فقط در این یا آن شهرداری 19 گانه بروکسل، مشاور و معاون شهرداری دارد و اغلب معاونین شهرداری ها پس از انتخابات یا قبل از آن از طریق توافق با لیبرال ها و سوسیالیست ها چنین پستی در اختیارشان قرار داده اند. اگر هم قرار باشد که ما به حزبی رای دهیم حداقل در بروکسل باید به سوسیالیست ها یا لیبرال ها رای داد چون رای به آنها به عنوان دو حزب پر قدرت در بروکسل می تواند فضا را به نفع یکسری فعالیت هایی که می شود در سطح شهرداری ها در حد کمک رس
  انی یا اطلاع رسانی به خارجی ها و از جمله ایرانی ها مورد استفاده قرار داد، فراهم کرد. حزب سبزهای فرانسه زبان با وجود علاقه بسیار زیادی که به آنها دارم و با وجود اینکه چندین نفر از نمایندگان مجلس یا سنا از دوستانم هستند و برخی از آنها از دوستان قدیمی ام می باشند و با آنها همکاری های زیادی در عرصه پناهندگی، حقوق بشری و سیاسی انجام داده ام اما در بروکسل پیشنهاد شما برای رای دادن به حزب سبزها نمی تواند چندان کمکی به ما در عرصه ای که طرح کردید، بکند.
  در بخش های فلاندر حزب سبزها که تحت نام «گرون» فعالیت می کند متاسفانه چندان حزب پر قدرتی نیست. سوسیالیست های فلاموند یا SPA هم در قدرتند و هم پر نفوذ تر. اما سوسیالیست های فلاموند بر خلاف والونی و بروکسل در برابر احزاب دیگر راست چون لیبرال ها، ناسیونالیست ها و حزب دمکرات مسیحی در ردیف چهارم قرار دارند و اگر اشتباه نکنم در حدود 17 درصد رای فلاموندها را با خود دارد و سبزهای فلاموند هم پنج یا شش درصد می شوند. در حال حاضر قویترین جریان در فلاندر حزب دست راستی و ناسیونالیستی NVA می باشد. پس رای دادن ایرانیان در شهرهایی چون آنتورپاً بسیار دارای اهمیت است. در آنتورپ من بر این اعتقادم که مناسب است به ایرانیان دارای حق رای در این شهر بزرگ فلاموند توصیه کرد در صورت تمایل به شهردار کنونی این شهر آقای یانسن از حزب سوسیالیست فلاموند SPA رای دهند زیرا اگر دبیر کل حزب NVA آقای «بارت دو وور» در انتخابات پیش رو رای آورد به نفع خارجی ها نخواهد بود و از صحبت ها و ائتلاف های سیاسی که در این شهر در میان احزاب در حال انجام شدن است چنین بر می آید که نیروهای دمکرات و مترقی رای خود را روی شهردار کنونی شهر آنتورپاً متمرکز کرده اند. و از این طریق از پراکندگی رای به دیگر احزاب دمکرات در این شرایط، جداً باید پرهیز کرد. اما در شهرهای دیگر رای دادن به سبزهای «گرون» یا «سوسیالیست های فلاموند» زبان یا «دمکرات مسیحی ها» و یا «لیبرال ها» بنا به نظر هر ایرانی می تواند متفاوت باشد. ما در منطقه فلاندر در شهرداری های مختلف مناسب است در درجه اول منافع فردی یا منافع ایرانی ها و یا منافع یک فرد خارجی و یا کلاً خارجی هایی که در فلاندر زندگی می کند را در نظر بگیریم. اگر این مجموعه منافع را در هنگام رای گیری در نظر داشته باشیم به حزب راست افراطی یا فاشیستی » منافع فلاموندها Vlaams Belang » یا به NVA حزب راست ناسیونالیست که ضد خارجی است منطقاً رای نخواهیم داد.

  چهارم- از نظر من امروز لیبرال ها با وجود اختلاف و انشعاب در درونشان ( پس از بیرون آمدن «فدراسیون دمکرات های فرانسه زبان»FDF که از 19 شهرداری بروکسل در حدود شش شهرداری، شهردارش از فدراسیون دمکرات های فرانسه زبان است) از وضعیت خوبی در انتخابات دو هفته آینده برخوردار نیستند و معلوم نیست که چه شود؟ زیرا قدرت در آن شش شهرداری با کمک لیبرال های MR کسب شده است. بنابر این لیبرال ها و فدراسیون گفته شده در این انتخابات دو لیست جداگانه از هم داده اند و سخت بر علیه هم نیز موضعگیری می کنند و رای گذشته آنها در این انتخابات در میان دو حزب پخش خواهد شد و شاید رای دهندگان آنها طیف های دیگری را برای رای دادن مد نظر خود قرار دهند. تنها جریانی که در این انتخابات از شانس بهتری برخوردار است سوسیالیست ها می باشند. اینکه آنها آلترناتیو خوبی باشند من با وجود داشتن نظر و موضع، نمی گویم که باید به آنها رای داد یا نه؟
  اما توجه داشته باشیم که آنها چند شانس و امکان را در این دوره در اختیار خود دارند. یکی وجود نخست وزیر بلژیک آقای «الیو دی روپو» دبیر کل این حزب است که چهره ای شناخته شده و محبوب برای همه بلژیکی ها و بویژه والون ها و بروکسلی ها می باشد. این یک نکته مثبت است و دوم از ایشان بعنوان نجات دهنده کشور بلژیک نام می برند و این همه به نفع حزب مربوطه می باشد. هر چند که نسبت به سیاست های دولت انتقاد وجود دارد اما این انتقادها در سطحی نیست که موجب تضعیف حزب سوسیالیست فرانسه زبان بروکسل و والونی PS شود.

  پنجم- در والونی باز شرایط با بروکسل و فلاندر متفاوت است. بطور سنتی سوسیالیست های فرانسه زبان قدرت را در والونی در دست دارند. دومین حزبدر والونی، لیبرال های MR هستند. اما انشعاب FDF موجب تضعیف این حزب شده است اما نه در قد و قواره بروکسل. بنابر این حزب لیبرال MR همچنان در والونی حرب دوم است. «حزب یا مرکز دمکراتیک انسانی» حزب سوم والونی می باشد و اکولوژیست ها یا سبزها حزب چهارم در والونی هستند. توجه داشته باشیم که در والونی یک انشعاب هم در حزب سبزها اتفاق افتاده است و یکی یا دو تا از نمایندگان پارلمان ناحیه والونی از حزب مربوطه، انشعاب کرده اند و «حزب چپ بلژیک» را تشکیل داده اند که آنها هم لیست خود را برای انتخابات اخیر ارائه داده اند. یکی از نمایندگان انشعابی رئیس «نمایندگان حزب سبزهای بلژیک
  در پارلمان والونی» بوده است و آدم نسبتاً با نفوذی در منطقه خودش است و همین امر می تواند موجب تضعیف حزب سبزهای والونی در انتخابات پیش رو شود. در ضمن سیامک جان توجه داشته باش که در حال حاضر در کل بلژیک 589 شهرداری وجود دارد و ایرانی ها هم در این مناطق پراکنده و مستقر هستند. ارتباط با 15 هزار ایرانی که در بلژیک هستند در سطح پایینی است. و انواع امکانات ارتباطی نتوانسته بخش مهمی از این جمعیت ایرانی را متشکل کند و یا در ارتباط با هم قرار دهد. و چنانچه میدانی مراوده درونی میان این جمعیت ایرانی در بلژیک در سطح گسترده ای نیست و نمی دانم شما چگونه می خواهید بدون داشتن امکانات، انجمن، مرکز فرهنگی در شهرهای مختلف به ایده خوبی که طرح می کنی، برسید؟ آیا صرف داشتن ایده های خوب موجب زمینی شدن آنها می شود؟ به نظرم برای انجام این کار چنانچه در بالا متذکر شدم از طریق تشکل یابی و تقویت قانونیت و کار جمعی تلاش ها را مناسب است دو چندان کرد شاید در ادامه بشود در موقعیت هایی چون انتخابات ناحیه های فدرال در بروکسل، والونی و فلاندر چنین پیشنهادی را طرح، تقویت و زمینی کرد.

  در آخر اینرا اضافه کنم اگر پروژه بالا مد نظر شماست می بایست رویش فکر و تحقیق کرد و سپس در نظر گرفت که با مجموعه امکاناتی که وجود دارد چگونه می شود در مسیری که متذکر شدید گام برداشت؟
  بار دیگر از توجهت سیامک جان تشکر می کنم.
  با دوستی
  علی صمد
  3 اکتبر 2012

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s