کلید بزرگ و سوراخ تنگ.بن بست همچنان باقی است

همه می گویند دولت روحانی با مشکل روبرو خواهد شد و کمتر کسی است که نداند این مشکل کسی جز آیت الله خامنه ای نخواهد بود. آیت الله خامنه ای تا کنون نشان داده است حتی اگر در ضمیر نا خود آگاه تغییرات برای حفظ حکومت خود را لازم بداند اما در عمل گرفتار تصویری است که از خود ساخته است. وی زمانی گفته بود که دولت احمدی نژاد به نظرات وی از همه نزدیکتر است در حالی که انتقادات زیادی از طرف مخالفان احمدی نژاد به رویه اداره کشور مطرح بود. میر حسین موسوی در مناظره تلوزیونی با انتقاد از انحلال سازمان برنامه و بودجه به دولت انتقاد کرد که مثل دوران قاجار دست در خزانه می کند و بی حساب و کتاب خرج می کند . این انتقاد نمی توانست تنها متوجه دولت باشد زیرا رهبر جمهوری اسلامی تمام قد از این دولت حمایت می کرد. زمان گذشت تا رهبرهم با  دولت احمدی نژاد به مشکل برخورد تا جایی که سخن از بر کناری زود هنگام وی شایع شد. اما آیت الله خامنه ای با برکناری زود هنگام احمدی نژاد قبل از هر چیز باید شکست خود را می پذیرفت. دفاع امروز علی خامنه ای از احمدی نژاد در واقع دفاع از تصویر  داده از خویش است که خطا نمی کند و تا کنون هم اشتباه نکرده است.

آیا آیت الله خامنه ای حاضر است بپذیرد که در مورد دولت احمدی نژاد خطا کرده است و حق با میر حسین بوده است؟ جواب این سئوال بنا به شواهد تا کنونی منفی است.وی در سخنانی درباره  انتخابات گفت: «بحمدالله جابجایی مسئولیتها در ایران اسلامی بجز سال ۸۸ که برخی خطای بزرگی کردند و کشور را به لب پرتگاه بردند، همواره با آسایش، شادکامی و خوبی همراه بوده است.» یکی از دلایل اینکه همراهان معتدلتر آیت الله خامنه ای تلاش دارند درخواست عفو از طرف رهبران فتنه را در مقابل کسانی که خواهان اشد مجازات بودند طرح کنند همین دیدگاه خامنه ای است و روحیه خطا ناپذیری وی. آنها به خوبی آگاه هستند که خامنه ای نخواهد بذیرفت که اشتباه کرده است و تنها را شکستن بن بست پذیرش خطا از جانب طرف مقابل است.

اما در طرف مقابل آیا ممکن است چنان رویکردی به پذیرش خطا برای رهایی از زندان خانگی ممکن باشد. آن هم بنا به شواهد تا کنونی بعید به نطر می رسد، چه کسانی که در اوج فشار مقاومت کرده اند و سخنی از توبه نگفته اند، در زمانی که روحانی رئیس جمهور می شود و حداقل از نظر روانی فشار کمتر خواهد بود و از سوی دیگر با این انتخاب خود را بیش از پیش محق می دانند ، بعید است که تن به توبه دهند مگر با روشهایی که مقامات امنیتی بهتر از چند و چون آن مطلع هستند.

آقای منتطری فرزند آیت الله منتظری در پیامی به رهبری از وی می خواهد که در مراسم تحلیف میر حسین و کروبی هم حضور داشته باشند. این سخن از این جهت نیک است که نام این دو زندانی انتخابات 88 را طرح می کند اما آیا رهبر جمهوری اسلامی چنین چیزی را قبول خواهد کرد؟ شواهد تا کنونی از خلق و خوی رهبر جمهوری اسلامی می گوید نه وی چنین شجاعتی را ندارد.

در مورد امریکا نیز رهبر جمهوری اسلامی تا کنون در مقابل مذاکرات ایستاده است. وی گفت ،به مذاکره مستقیم با امریکا بدبین است و به نحو روشنی خواهان ادامه سیاستهای زمان احمدی نژاد در سیاست خارجی شد.

وضعیتی که روحانی در سالهای آیند با آن روبرو خواهد بود با وجود به میخ و به نعل زدنها نمی تواند راه به موقعیتی نوین در جمهوری اسلامی ببرد و مخالفت آیت الله خامنه ای پنبه های او را رشته خواهد کرد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s